wz

SIO2IDE - interfejs pro připojení počítačového HDD k atárku

sio2ide

Na zahraničních stránkách jsem objevil zapojení, jak k atárku připojit harddisk z počítače. O něčem takovém jsem už dlouho snil, protože práce s kazeťákem otravně zdržuje... Zařízení vytvoří na HDD oddíly, ke kterým se dá potom přistupovat z DOSu jako k obyčejné disketové mechanice. Oddílů může být mnoho, ale k DOSu lze připojit maximálně 8 "disket". O přiřazení těchto 8 pozic k vybraným oddílům se stará program FDISK.COM (obdoba z woknouzů).

Konstrukční návod včetně schématu, plošňáku, programu pro jednočip a nezbytného SW pro atari je k dispozici tady (v AJ). V konstrukci lze použít 2,5" disky z notebooků nebo i 3,5" disky, pak je ale potřeba zdroj 12V (proto jsem do atárka zabudoval stabilizátory na 5V a 12V a další konektor pro připojení SIO2IDE - viz obrázky nahoře). Nikdy nenapájejte 2,5" disk přímo z konektoru SIO (pin 10), nemusel by to přežít :-) !

Poznámka: Pokud používáte SIO2IDE současně s jinou periferií (např. SIO2PC), může se stát, že poběží pouze SIO2IDE, ale druhé připojené zařízení nikoli. Problém je způsoben přetížením linky DATA IN (SIO pin 3) v atari. Tím dochází k posunu logických stavů do zakázaného pásma. Situaci lze vyřešit (alespoň v mém případě to pomohlo:-) připojením diody 1N4007 k pinu 2 na desce SIO2IDE tak, jak ukazuje obrázek - pokud dioda nepomůže, zkuste připojit ještě čárkovaně vyznačený odpor 10kOhmů.

úprava zapojení SIO2IDE

Zapojení je velice jednoduché a obsahuje jediný integrovaný obvod, a to mikroprocesor AT90S8515. K jeho naprogramování jsem použil programátor YAAP (Yet Another AVR Programmer), připojený přes paralelní port PC. Stáhnout si ho (včetně ovladače) můžete zde. Takto vypadá jeho schéma - je opravdu prostinké :-), to nalevo je konektor LPT, napravo se nachází konektor pro připojení na ISP sběrnici mikročipu. Tento konektor neosazujte, místo toho připojte programovací vodiče přes lámací lišty na kolíky vyvedené z desky SIO2IDE.

schéma programátoru YAAP

Pomatujte, že procesor se programuje zasunutý přímo v desce SIO2IDE, se zapnutým napájením, ale bez připojeného HDD! Spusťe YAAP, klikněte na tlačítko Detect Device. Pokud se vedle tlačítka zobrazí typ procesoru, máte vyhráno. V opačném případě zkontrolujte, zda je vše správně zapojeno a zda je nainstalován ovladač na paralelní port.

Detekce procesoru

V menu zvolte: Project->New Project, poté je potřeba načíst ze souboru sio2ide.hex vlastní program: File->Load File. Ted už stačí jen klepnout na Program-> Write Flash a je naprogramováno ;-)

procesor

Hned první problém s kterým jsem se potýkal byl, že místo AT90S8515 mi přišel úplně jiný procesor ATMEGA 8515, s tím, že ten předchozí se již nevyrábí, ale že prý jsou mezi sebou pinově kompatibilní. Takže aby pracoval stejně jako AT90S8515, je potřeba v programátoru nastavit pojistky (Program->LockBits & Fuses) následovně:

Nastavení pojistek

Nezapomeňte klepnout na tlačítko Write Fuses, aby se změny uložily. Pokud už teda máte SIO2IDE sestaven, můžete se pustit do oživení. Propojky na desce nastavte takto:

  • HD1_ZW - rozpojit (Disk 1 nebude "připojen", tzn. že tuto volnou pozici obsadíme disketovou mechanikou nebo SIO2PC)

  • INIT_ZW (Inicializace HDD) - spojit

  • MS_ZW (Režim Master) - spojit

Pro jeho oživení budete potřebovat diketovou mechaniku nebo SIO2PC. Připojte k SIO2IDE atari a harddisk v režimu MASTER, spojte pomocí SIO2PC atárko a počítač, na kterém spusťte APE a jako první disketu nahrajte obraz (stáhnout) s MyDOSem a programem FDISK. Teď nahoďte atari. Po chvíli by měla na SIO2IDE svítit jen LED signalizujíci zapnutí. Pokud svítí kontrolka BSY, je pravděpodobně chyba v zapojení nebo vadný HDD. Nahrajte do atari MyDOS a spusťte program FDISK.COM. Práce s programem je jednoduchá, takže ji tu nebudu rozepisovat. Pomocí něj vytvořte jednotlivé partition a nastavte jejich velikost (v sektorech-max 65535 sektorů na 1 partition). Přiřaďte oddíly k jednotlivým "disketám" (k D1 oddíl P1, atd). Avšak nyní připojte k D1 oddíl P2 a k D2->P1, je to velice důležité, protože D1 teď kvůli SIO2PC není přístupná. Ukončete FDISK a v DOSu jednotlivé diskety zformátujte: stisknout O, číslo disku (2-8), N, Y, Y, zadejte velikost v sektorech. Poté stiskněte I, číslo disku (2-8) a Y. Stiskem H přeneste DOS na D2 a také tam nakopírujte FDISK.COM. Nyní stačí opět pustit FDISK a vrátit přiřazení oddílů do pořádku (tj. D1->P1, D2->P2). Tímto způsobem lze zformátovat i další oddíly (může jich být max.48), prostě je budete mezi sebou prohazovat.

Vypněte atari, odpojte SIO2PC a překonfigurujte propojky:

  • HD1_ZW - spojit

  • INIT_ZW - rozpojit

  • MS_ZW - spojit

Znovu zapněte atárko. Po inicializaci napište příkaz BYE, poté stiskněte RESET a z SIO2IDE by se měl začít nahrávat DOS, což si posléze ověříte příkazem DOS :-) Zformátujte disk D2, protože nyní je k němu připojen oddíl P2, který jsme předtím neformátovali (nebyl skrz D1 přístupný). Toť vše, pokud máte jakékoli otázky, dejte mi vědět ;-)

2.2. 2007 - Následující fotky zobrazují SIO2IDE po vestavbě do útrob atárka:-)..Použil jsem 80MB harddisk z notebooku. K napájení slouží originální trafíčko, avšak kvůli proudovým rázům jsem byl nucen přidat do napájecí větve filtrační kondenzátory: jeden vyrovnává rázy přímo u HDD, druhý pak zabraňuje kolísání napětí na vstupním konektoru Atari. Pro stavové LEDky jsem vyvrtal díry v horní pravé části krytu počítače.

.:: Menu ::.
.:: Kontakt ::.
ICQ193-701-197
E-mail
.:: Ikona webu ::.
Ikona webu
.:: Počítadlo ::.
TOPlist
.:: Další weby ::.
Worlikova eletrodílna Stránka o elektronice, robotice a dalším INZERTAL.CZ - inzerce,inzeráty
.::Novinky::.

12.2. 2010 - Přidána stránka o mém novém VTTC s velkou elektronkou GU-81, včetně fotek a videa výbojů.

10.6. 2009 - Dneska jsem dodělal nový regulátor výkonu pro teslák s PL509. Výboje mají délku až 11cm, skoukněte nové fotky ;-)

28.5. 2009 - První zážeh teslova transformátoru s elektronkou PL509.

 
©2010 Programmed by Ruzik HTML Valid