wz

Atari 800XE

Asi tak před rokem mi známý daroval osmibitový počítač Atari 800XE. Jeho HW konfiguraci jsem se tiše smál a přitom jsem vůbec netušil, co tento malý zázrak v sobě skrývá =). Jen tak pro zajímavost, tady jsou schémata zapojení Atari 130XE, což je stejné jako 800XE - liší se jen kapacitou pamětí. Potom jsem na netu našel spoustu fanoušků této osmibitové mašinky, kteří jí různě vylepšovali - přidávali paměti, HDD z počítače, interfejs pro komunikaci s obyč. PC a tak jsem tomu postupně propadl taky. Netrvalo dlouho a můj atari už měl 3,5 disk s neuvěřitelnou kapacitou 20MB :-) a uměl si posílat data s dnešními počítači přes sériové rozhraní (SIO2PC). S některými úpravami bych Vás tu rád seznámil, napřed ale něco z historie.

Tento model začala firma Atari vyrábět v roce 1985 a byl určen pro evropský trh, narozdíl od amerického Atari 65XE. Procesor pracoval na taktu 1,77MHz a videovýstup splňuje normu PAL. Jako nejčastěji používané záznamové médium se používal kazetový magnetofon XC-12, ti štastnější vlastnili disketovou mechaniku.

Technické parametry:

  • CPU: 6502C, 8bit 1,77MHz

  • RAM: 64KB

  • ROM: 24KB

  • Čipy pro zpracování obrazu: ANTIC, GTIA

  • Čipy pro I/O operace: POKEY (klávesnice, sériová linka, zvuk), PIA (paralelní joystickové porty)

  • Operační systém: XL OS

  • Interní software: Self Test, interpreter jazyka Basic C

  • I/O porty: 40pin Cartridge, 2x joystick (9pin), 13Pin SIO (Serial Input Output), ECI (Enhanced Cartridge Interface), DIN-5 Monitor+Zvuk, DIN-7 napájení, TV out

porty

Počítače Atari obsahují vlastně dva procesory: hlavní (6502C) a procesor pro zpracování obrazu (ANTIC), který dokázal přímo přistupovat do videopaměti (DMA - Direct Memory Access) a čerpat z ní data.

Operační systém a Atari Basic

Operační systém je opravdu prostinký, sám dokáže nahrávat data z kazetové pásky a provést Self Test počítače. Po zapnutí hledá připojené periférie na sériovém portu (to je takový ten prdivý zvuk) a vypíše na obrazovku "READY". Toť vše, ostatní už záleží na uživateli =o) Při práci s disketovkou si operační systém nahraje z dikety program DOS, který potom umožňuje práci s vlastními disketami. Na internetu se dají nalézt různé úpravy OS, zvané QMEG, které spočívají v naletování čipu EPROM na stávající pamět ROM, ve které je uložen systém. Součástí nového OS bývá interní DOS, assembler, program pro monitoring paměti, atd..

Atari obsahuje kromě základního operačního systému i programovací jazyk Atari BASIC s menší instrukční sadou než plnohodnotný BASIC, který lze do atárka zavést například disketovkou. Popis instrukcí Atari BASICu naleznete na této stránce. Příkazy se zadávají normálním psaním textu na řádku uvozenou číslem a potvrdí stiskem klávesy RETURN. Překladač řádku ihned přeloží a pokud narazí na chybu, vypíše chybové hlášení. K chybě může dojít třeba při nahrávaní programu nebo při aritmetice, takže se bude určitě hodit seznam chybových hlášení. A teď ukázka programu, který vypíše na hnědé obrazovce text "Atari 4EVER" žlutou barvou :

10 REM UKAZKOVY PROGRAM
20 SETCOLOR 2,1,1
30 PRINT "ATARI 4EVER"
40 END

Pro výpis programu na obrazovku lze použít příkaz LIST, pokud za něj dopíšete číslo řádky, vypíše příkaz pouze tuto řádku. Celý program smažete z paměti příkazem NEW.

Máte-li magnetofon a chcete svůj výtvor uložit, napište příkaz CSAVE a stiskněte RETURN. Atari 2x zabzučí, teď stačí spustit nahrávání na kazeťáku a poté opět stisknout RETURN. Po dokončení ukládání se musí na obrazovce rozsvítit nápis "READY". Pro uložení na floppy stačí napsat SAVE "Dx:název_souboru", kde x je číslo příslušné disketové mechaniky. Při zavádění programu z kazety do počítače je postup obdobný, jen s jiným příkazem, a to CLOAD. Pokud se po načítání zobrazí chyba, např. ERROR - 138, došlo během přenosu dat k chybičce a bude nutné program znovu zavést. Načtení z diskety se provádí příkazem LOAD "Dx:název_souboru".

A teď nějaké linky na stránky o Atari:

.:: Menu ::.
.:: Kontakt ::.
ICQ193-701-197
E-mail
.:: Ikona webu ::.
Ikona webu
.:: Počítadlo ::.
TOPlist
.:: Další weby ::.
Worlikova eletrodílna Stránka o elektronice, robotice a dalším INZERTAL.CZ - inzerce,inzeráty
.::Novinky::.

12.2. 2010 - Přidána stránka o mém novém VTTC s velkou elektronkou GU-81, včetně fotek a videa výbojů.

10.6. 2009 - Dneska jsem dodělal nový regulátor výkonu pro teslák s PL509. Výboje mají délku až 11cm, skoukněte nové fotky ;-)

28.5. 2009 - První zážeh teslova transformátoru s elektronkou PL509.

 
©2010 Programmed by Ruzik HTML Valid