wz

Simetrix Intro

Simetrix je program pro simulaci chování libovolného zapojení. Dokáže pomocí sond sledovat napětí a proudy na určených místech a z výsledných hodnot vykreslit graf. Takto si lze ověřit zesílení zesilovače, funkci proudové pojistky ve zdroji, apod.

Nejprve v něm nakreslíte schéma zapojení - zde pozor, ve schématu nesmí chybět symbol ukostření, jinak se simulace nespustí a v okně Command shell to napíše: There are errors in the circuit. Protože přiložená knihovna není na součástky zrovinka moc bohatá, je zde i možnost si potřebný typ, např. tranzistor TIP142, jednoduše přidat. To se dělá tak, že se do okna Simetrix Command Shell přetáhne soubor s definicí oné součástky. Poté v menu File - Model Library vyberte Associate Models and Symbols..., zařadíte součastku do patřičné kategorie, zvolíte vývody a je to. Lépe to snad vysvětlují následující obrázky.

Instalace modelu
Instalace modelu - menu
Zařazení do kategorie

Teď k vlastní simulaci - měřící sondy vyberete v menu Probe: Place Fixed Voltage Probe je sonda napěťová, Place Fixed Current Probe je sonda proudová. Proudová musí být připojena těsně k vývodu součástky, jinak neměří! Nyní si menu Simulator - Choose Analysis zvolíte typ simulace. To popíšu jen zkráceně, protože Simetrix v sobě skrývá opravdu netušené možnosti a jejich popis zde by byl zbytečně rozvleklý, což není účelem.

  • Transient - meří hodnoty po zadaný čas

  • AC - mění s časem zadanou frekvenci, podobně jako Noise a TF

  • DC Sweep - s časem zvyšuje hodnotu ve zvoleném rozsahu. Takto lze simulovat rostoucí proud, napětí, odpor, atd.

Všechny tyto analýzy se dají řetězit a to zaškrtnutím volby Enable Multistep. Vlastní simulaci lze spustit stiskem F9 nebo v menu Simulator - Run.


Download

Simetrix Intro v5.1 (11,8MB)
Knihovny součástek

.:: Menu ::.
.:: Kontakt ::.
ICQ193-701-197
E-mail
.:: Ikona webu ::.
Ikona webu
.:: Počítadlo ::.
TOPlist
.:: Další weby ::.
Worlikova eletrodílna Stránka o elektronice, robotice a dalším INZERTAL.CZ - inzerce,inzeráty
.::Novinky::.

12.2. 2010 - Přidána stránka o mém novém VTTC s velkou elektronkou GU-81, včetně fotek a videa výbojů.

10.6. 2009 - Dneska jsem dodělal nový regulátor výkonu pro teslák s PL509. Výboje mají délku až 11cm, skoukněte nové fotky ;-)

28.5. 2009 - První zážeh teslova transformátoru s elektronkou PL509.

 
©2010 Programmed by Ruzik HTML Valid