wz

Linux

Tucnacek

Linux je operační systém založený na systémech UNIX. Je vyvíjen pod GNU-GPL licencí, je tedy volně šiřitelný,včetně jeho zdrojových kódů, stejně jako mnoho aplikací pro Linux. Narozdíl od ostatních systému není linux k dispozici pouze v jedné verzi. Každý si tedy v podstatě může postavit na jádru linuxu (tzv. kernel) vlastní systém, neboli distribuci. Z nich nejznámější jsou:

 • Debian
  DebianNa vývoji této distribuce se podílejí lidé z celého světa. Informace o tomto projektu najdete na www.debian.org nebo na www.debian.cz.

 • RedHat Linux
  RedHatPoměrně rozšířená distribuce. Používá systém RPM pro instalaci softwaru. V RPM podobě jsou často dostupné i komerční programy. Informace na stránce www.redhat.com.

 • Mandriva Linux
  MandrakeDříve Mandrake Linux, poměrně nová distribuce, používá stejný systém RPM balíčků jako RedHat. Více se o ní dozvíte na www.mandriva.cz. Tento Linux vlastním a pokusím se o něm udělat recenzi :-) (viz níže).

 • Slackware
  SlackwareV minulosti jedna z nejrozšířenějších distribucí. Výhodou je množství balíků software a rychlost instalace. Najdete jí na www.slackware.com.

Mandrakelinux 10.1

Myslím si, že tato je distribuce vhodná i pro začátečníky. Nejnovější Mandriva (Mandrake) Linux si můžete stáhnout na stránkách Mandriva. Podpora 10.1 již byla ukončena, pro 32bit PC ho lze stále stáhnout z mandrivauser.cz a to buď na CD (1, 2, 3) nebo na DVD. Uživatelský manuál je k dispozici tady (25MB). Staženými obrazy nakrmte prográmek MD5SUM. Vyplivne slušně dlouhé řetězce znaků, které se musí shodovat s těmito. V opačném případě došlo při stahování k poruše CRC a budete to muset stáhnout znovu (moje vlastní zkušenost ;-(.

Nyní existuje mnoho programů pro Linux, které plně nahrazují svoje Windows brášky, např. OpenOffice(=MS Office), Konqueror, Mozilla, Firefox(=IE), XMMS(=winamp), SIM(=ICQ),... . Samozřejmostí mandrake je i česká lokalizace. Pomocí emulátoru WINE lze pod Linuxem provozovat hodně programů i her z Windows. Server Samba umožňuje komunikaci počítače v sítích Windows, např. sdílení souborů. Programem 'Mandrake Kontrol Center' se dá spravovat celý systém, obsahuje množstí konfiguračních průvodců, kteří Vám usnadní nastavení vybraných komponent. Většinu ovladačů hardwaru obsahuje systém samotný, takže odpadají instalace driverů třeba pro síťovku a její pozdější nastavení-systém to udělá za Vás. Mandrake můžete nainstalovat na disk spolu s Windows (pokud je ve FAT32), nebo do vlastního oddílu. Při startu PC si pak vyberete, který ze systémů se má spustit.

Je to víceuživatelský systém, přičemž administrátor, neboli root může spravovat celý systém (instalace softwaru, nastavení uživ. účtů,...). Jednotlivé složky a soubory mají práva (čtení/zápis+čtení/zakázat, který uživatel a skupina k němu bude mít přístup) příslušející patřičnému uživateli. Jiný uživatel tedy nemůže pracovat se složkou nebo souborem jiného uživatele. To může jedině root. Při instalaci Mandrake lze administrátorský režim vypnout.

Grafické rozhraní Linuxu je vlastně nadstavba přikazové řádky-v Linuxu se jí říká konzole. Takže pro složitější konfiguraci se někdy bez konzole prostě neobejdete. Tady postupně budu uvádět seznam příkazů, včetně popisu jejich funkce.

A teď už nějaké screenshoty:

SIM, coby ICQ a SKYPE

SIM SKYPE

Na obrázku je Konzole,Mandrake Control Center a K3B, který je podobný Neru ve Windows. Klikni pro zvětšení

plocha

Tato aplikace instaluje, odebírá, nebo aktualizuje software v počítači.

RPMDrake

Firefox vs. Konqueror (klikni pro zvětšení). U něj si povšimněte adresy /mnt/. Mandrake nemá narozdíl od Windows mechaniky značeny písmeny, ale jsou to složky v níž se nachází to, co je uloženo v jednotlivých zařízeních. Mechaniky se ke složkám připojují pomocí příkazu mount, parametry zařízení jsou uloženy v souboru:

 • dev/hda1 -Primár.řadič, zařízení MASTER, oddíl 1 (je to tedy harddisk)

 • dev/hda2 -Primár.řadič, zařízení MASTER, oddíl 2 (oddíl s Linuxem)

 • dev/hdc -Sekundární řadič, zař. MASTER (CD-ROM)

 • dev/hdd -Sekundární řadič, zař. SLAVE (CD-RW)

 • dev/sda1 -flash disk, oddíl 1, atd.

Složka windows je tedy oddíl na disku, který obsahuje systém Windows. Pokud na ní kliknete, zobrazí se jeho obsah.

Total Commander v Linuxu? Ano! Pod emulátorem WINE lze provozovat mnoho aplikací z Windows. Klikni pro větší obrázek.

Výhody a nevýhody Mandrake Linuxu

plusMůžete si jej zdarma stáhnout, nebo koupit v obchodě i s manuálem za pár stovek.
plusVysoká stabilita.
plusPrakticky nulová možnost napadení viry.

minusMnoho her a programů je stále jen pro Windows.
minusPro některý hardware nejsou ovladače (např. některé modemy).

Další informace o Linuxu zde:
www.linux.cz
www.abclinuxu.cz
www.root.cz
www.linuxsoft.cz
www.linuxzone.cz
www.mandriva.cz

Závěr
I když je trochu náročnější na obsluhu a potýká se s určitými nedostatky, určitě stojí za to ho vyzkoušet :-). Své dotazy můžete psát sem.

.:: Menu ::.
.:: Kontakt ::.
ICQ193-701-197
E-mail
.:: Ikona webu ::.
Ikona webu
.:: Počítadlo ::.
TOPlist
.:: Další weby ::.
Worlikova eletrodílna Stránka o elektronice, robotice a dalším INZERTAL.CZ - inzerce,inzeráty
.::Novinky::.

12.2. 2010 - Přidána stránka o mém novém VTTC s velkou elektronkou GU-81, včetně fotek a videa výbojů.

10.6. 2009 - Dneska jsem dodělal nový regulátor výkonu pro teslák s PL509. Výboje mají délku až 11cm, skoukněte nové fotky ;-)

28.5. 2009 - První zážeh teslova transformátoru s elektronkou PL509.

 
©2010 Programmed by Ruzik HTML Valid