wz

MOT - Microwave oven transformer

Jedná se o transformátor z mikrovlnných trub, kde slouží jako zdroj anodového napětí pro magnetron. Jeho výstupní napětí se obvykle pohybuje kolem 2kV, výstupní proud může mít velikost až půl ampéru!

Cívka vinutá silným drátem a zakončená konektory faston je primár. U většiny MOTů se nachází ve spodní části trafa. Sekundár vinutý slabším drátem leží naopak u vršku trafa, živý konec je opět zakončen fastonem. Druhý, studený konec, je spojen s kostrou trafa. Mezi sekundárem a primárem je pár závitů (obvykle červeného) izolovaného drátu, které sloužily jako zdroj žhavení magnetronu, pro naše účely toto vinutí nepotřebujeme.

detail trafa - konektory detail trafa - ukostření

Abych mohl výkon MOTu regulovat, postavil jsem následující regulátor (schéma převzato z pokusy.chytrak.cz). Jedná se o jednoduchý obvod s triakem, doplněný několika součástkami pro řízení úhlu otevření triaku:

MOT má ovšem jednu velikou nevýhodu - není chráněn limitací výstupního proudu. Při pokusování s výboji představuje výboj v podstatě zkrat na sekundární straně trafa. To se proto rychle zahřívá a v krajním případě může i shořet. MOT bývá dost poddimenzovaný, takže se i při delším chodu naprázdno pěkně rozpálí.

Pro omezení velikosti výstupního proudu jsem použil sekundár druhého MOTu, připojený do série se sekundárem prvního MOTu. Druhý MOT má zkratované primární vinutí, viz obrázek:

Způsob limitace výstupního proudu MOTu

Nutno upozornit, že v tomto připadě se na kostře druhého MOTu nachází plné výstupní napětí!!

Výboje jsou při zařazeném 2. MOTu trochu menší, ale na druhou stranu MOT tolik netopí a neshazuje pojistky při maximálním výkonu:

Připojením dvou drátů do tvaru písmene "V" na výstup MOTu vznikne při zapálení oblouku docela pěkný efekt, zvaný též jacobův žebřík (jacob's ladder):

Na závěr upozornění: MOT není žádná hračka, výstupní napětí o tomto výkonu by při dotyku způsobilo téměř jistou smrt! Nejste-li si jisti, raději se do tohoto pokusu vůbec nepouštějte.


shock shock
Autor nenese žádnou zodpovědnost za škody nebo úrazy způsobené tímto zařízením !
.:: Menu ::.
.:: Kontakt ::.
ICQ193-701-197
E-mail
.:: Ikona webu ::.
Ikona webu
.:: Počítadlo ::.
TOPlist
.:: Další weby ::.
Worlikova eletrodílna Stránka o elektronice, robotice a dalším INZERTAL.CZ - inzerce,inzeráty
.::Novinky::.

12.2. 2010 - Přidána stránka o mém novém VTTC s velkou elektronkou GU-81, včetně fotek a videa výbojů.

10.6. 2009 - Dneska jsem dodělal nový regulátor výkonu pro teslák s PL509. Výboje mají délku až 11cm, skoukněte nové fotky ;-)

28.5. 2009 - První zážeh teslova transformátoru s elektronkou PL509.

 
©2010 Programmed by Ruzik HTML Valid