wz

Plasma speaker

Nedávno jsem na youtube objevil zajímavé video prezentující plasma speaker - elektrický oblouk s audiomodulací, který hraje asi jako malý výškový reproduktor a to poměrně hlasitě a bez zkreslení. K videu bylo přiložené i schéma zapojení. Zde uvádím schéma se součástkami, které jsem měl zrovna po ruce a které měli v GMku skladem :-)

Srdcem celého zapojení je integrovaný obvod SG3525, pulsně šířkový modulátor. S uvedenými hodnotami součástek kmitá obvod na frekvenci kolem 20kHz. Na jeho výstup je přes MOSFETy připojeno VN trafo ze staré tesla telky, se zhruba dvaceti závity na primární cívce. Střídu kmitočtu rozlaďuje připojený audio signál, tím se mění výkon výboje, který uvedeným způsobem "přehrává" vstupní signál.

Optimání frekvenci 20kHz lze jednoduše nastavit otáčením trimru až do okamžiku, kdy bude výboj neslyšitelný. Nastavovat samozřejmně při nepřipojeném audio signálu:-) Trimrem střída lze regulovat výkon trafa. Při vyšších hodnotách však výboj úspěšně taví použité hroty a navíc mírně klesá hlasitost.

Plasma speaker jsem umístil do home-made krabičky z plexiskla a MDF, jiskřiště je vyvedeno na její vrchní část. Pod MOSFETy jsem použil chladiče z rozbitého PC zdroje. V následujícím videu si můžete plasma speaker poslechnout:

Díky "kvalitnímu" mikrofonu ve foťáku je ve videu docela slyšet šum. Ve skutečnosti plasma speaker šumí minimálně a taky hraje hlasitěji ;-)

Ještě se snažím vyřešit, aby výboj klidně "stál" na místě a různě nelítal po hrotu, protože je to při hraní někdy slyšet.

.:: Menu ::.
.:: Kontakt ::.
ICQ193-701-197
E-mail
.:: Ikona webu ::.
Ikona webu
.:: Počítadlo ::.
TOPlist
.:: Další weby ::.
Worlikova eletrodílna Stránka o elektronice, robotice a dalším INZERTAL.CZ - inzerce,inzeráty
.::Novinky::.

12.2. 2010 - Přidána stránka o mém novém VTTC s velkou elektronkou GU-81, včetně fotek a videa výbojů.

10.6. 2009 - Dneska jsem dodělal nový regulátor výkonu pro teslák s PL509. Výboje mají délku až 11cm, skoukněte nové fotky ;-)

28.5. 2009 - První zážeh teslova transformátoru s elektronkou PL509.

 
©2010 Programmed by Ruzik HTML Valid