wz

Zdroj vysokého napětí 25kV

Skládá se z budiče a z VN trafa z televize. Jako budič slouží obvod 555, který kmitá na frekvenci okolo 15 kHz. Tranzistor jsem použil trošku předimenzovaný (Ic=20A :-), ale vyhovoval by i tranzistor s proudem cca 6A. V každém případě pěkně zatápí, a tak je zapotřebí ho dobře chladit.

schéma zdroje

VN trafo jsem vykuchal z nějaké staré Tesla telky. Má tu výhodu v tom, že je v něm zalita usměrňovací dioda, protože zdrojem napájím lifter, který vyžaduje ss. napětí. Stejnosměrné napětí se dá použít také jako zdroj pro teslův transformátor. Buďte extrémně opatrní, vysoké napětí Vám může ošklivě ublížit! Na původní primár trafa jsem navinul 10 závitů izolovaného drátu s průměrem 0,5mm. Studený konec sekundární cívky je spojen se záporným pólem budiče. Zdroj VN musí být uzemněn, např. topení, vodovod! Trimrem P1 se nastaví takový kmitočet, aby lítaly co největší jiskry. Při napájení 30V má zdroj odběr 2-3A. Jiskry jsou asi 2cm dlouhé, mají téměř žlutou barvu a jsou velmi horké.


shock shock
Autor nenese žádnou zodpovědnost za škody nebo úrazy způsobené tímto zařízením !
.:: Menu ::.
.:: Kontakt ::.
ICQ193-701-197
E-mail
.:: Ikona webu ::.
Ikona webu
.:: Počítadlo ::.
TOPlist
.:: Další weby ::.
Worlikova eletrodílna Stránka o elektronice, robotice a dalším INZERTAL.CZ - inzerce,inzeráty
.::Novinky::.

12.2. 2010 - Přidána stránka o mém novém VTTC s velkou elektronkou GU-81, včetně fotek a videa výbojů.

10.6. 2009 - Dneska jsem dodělal nový regulátor výkonu pro teslák s PL509. Výboje mají délku až 11cm, skoukněte nové fotky ;-)

28.5. 2009 - První zážeh teslova transformátoru s elektronkou PL509.

 
©2010 Programmed by Ruzik HTML Valid